Skip to content
BAŞARI

BAŞARI

BAŞARI KİME GÖRE? NEYE GÖRE

Başarısızlık diye bir şey yoktur aslında, eğer başarısızlık diye bir kavram olsaydı, öğretmenine göre diğer çocuklardan yavaş ve zihinsel engelli olarak nitelendirilen Albert EİNSTEİN 1921 yılında Nobel Fizik ödülüne layık görülmezdi.

Ya da Stephen KİNG Carrie romanı için bu kitap satmaz diyen adamlara inat hedeflerinin uğruna savaşmasaydı şimdi bu roman 350 milyon kopyadan fazla satar mıydı?

Örnekleri çoğaltmak mümkün;

İnanç biterse

başarı,

başarısızlıkla sonuçlanır.

Nasıl mı?

Türk tarihinde askerlerimiz, ilk defa olarak ülküleri uğrunda yüce bir amaçla savaşmış bulunuyorlar. Askerlerimiz, ayakları altında bir metre yüksekliğinde çukur, çamur bulunmasına rağmen düşmanlarına karşı koşa koşa, sevine sevine gidip savaşmışlardır. 
1925 (Atatürk’ün S.D.V, s. 35)

‘’Başarılı olmak için mutlaka başarısızlıklarla tanışmalı insan’’

Ali topu tut.

Ali topu tutarsa başarı, tutamazsa başarısız oldu öyle mi?

Ya da 5 yaşındaki bir çocuğa 2 kere 2 kaç eder diye sordunuz çocuk boş boş suratınıza baktı, gülüp geçtiniz, aynı soruyu 10 yaşındaki çocuğu sordunuz çocuk birkaç saniye düşündü diye, daha 2 kere 2 kaç eder onu bilmiyor diye yargıladınız.

Başarı kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyorsa, başarısızlık diye bir şeyde olmamalı diye düşünüyorum.

Kime göre neye göre başarı ya da başarısızlık ölçütü nedir?

O zaman şunu demek doğru bir tespit midir?

Beklenti = Başarı

Beklenti = Başarısızlık

Pe ki beklenti bir hedefin karşılığı mıdır?

Bu kimin hedefi olmalı? Neye göre belirlenmeli?

Her gün yaptığınız her işte başarılı olmak parmaklarınızın ucunda bunu biliyor muydunuz?

Günlük bin adım atan bir kişi beklentisini 100 adım diye belirlerse sonuç olarak kişi kendini başarılı sayması kadar doğal bir şey yokken, yöneticileri tarafından bin adım atan, atabilen bir kişiye on bin adım hedefi koyarsanız kişi başarısız mı oldu diyeceğiz?

Başarı sizin parmaklarınızın ucundaysa başarısızlığınızda sizin hakkınızda karar veren kişilerin elinde diye bilimiyiz?

Ölçmezseniz yönetemezsiniz derim her zaman.

Bakın Mustafa Kemal ATATÜR ne demiş;

Bütün bu başarı, yalnız benim eserim değildir ve olamaz. Bütün başarı, bütün milletin karar ve imanıyla çalışmasını birleştirmesi sonucudur; kahraman milletimizin ve seçkin ordumuzun kazandığı başarı ve zaferlerdir.
1928 (Atatürk’ün S.D. II, s. 76-77)

Ben hayatım boyunca mükemmeliyetçi kişiliğe sahip oldum, lakin başarısızlıklarımdan hiç utanmadım, hatta başarı varsa paylaştım başarısızlıklarımızı tek başıma sahiplendim, başarı belgesi nasıl insanları mutlu ediyorsa aslında başarısızlık belgesine de sahip çıkmalı insan.

Başarısızlıkla nasıl başa çıkılır?

Öncelikle başarısızlığı kabul etmekle işe başlayalım, neden başarısız olduk?

Nerede hata yaptık?

Beklentilerimiz gerçekçi mi?

Bir sonraki adımda ne yapmalıyım?

Aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlara ulaşmak nasıl mümkün değilse, daha iyiye ulaşmak içinde aynı şeyleri yapmamaktan vaz geçmemiz gerektiğini bilmemiz gerekmekte.

‘’Asla unutmayın Başarı sizsiniz’’

2019 yılının son günlerine geldik 365 günü daha acısı ile tatlısı ile geride bıraktığımız zaman diliminde giden yılın ardından mı yoksa gelen yıl için mi kutlama yapılır bunu kimse bilemezken, Geçmiş yıllarımızın muhasebesini yaparsak geleceğe daha sağlam adımlarla yürüyebiliriz kanaatindeyim.

Google’ da Umut ile Ümit arasında ne fark vardır diye arama yaptırsanız milyonlarca yoruma denk gelirsiniz, bana göre o iki nokta karar vermeyi sizin elinize bırakıyor.

Umut medet ummaktır.

Ümit Kişinin iradesine bağlıdır.

2020 yılının Beklentilerinizi karşıladığı, hayallerinizi ulaşılabilir yerlere serdiğiniz ve istediğiniz zaman toplamaya çıktığınız bir yıl olması ümidiyle.

Sevgiyle Kalın

Recep KOCA

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir