Skip to content
Bütçe

Bütçe

2021 Yılında Planlamanızı Yaptınız mı?
Önce gelin #Bütçe nedir ona bir bakalım.
Devletin, bir kuruluşun, bir ailenin belli zaman aralığında gelir ve giderlerini şeffaf bir şekilde yöneteceği süreç şemasıdır.

Bizler bütçeyi en çok devletin hazırladığı lakin bir türlü istenilen sonucu vermediği, televizyonlarda ve haberlerde sıkça duyduğumuz şekliyle tanıyoruz.
Oysa bütçe, her bireyin her ailenin her şirketin varlığını sürdürebilmesi için olmazsa olmaz bir yaşam çizelgesidir. Zor bir 2020 yılını geride bıraktık bunu hepimiz biliyoruz. Fakat hayat devam ettiğine göre biz geçmişimizden ders alıp maziye takılmadan hayata adapte olmak zorunda olduğumuzun bilincindeyiz. Peki 2021 bütçenizi neye göre yaptınız sormak istiyorum.

Öyle ya bir şeyleri arz edecek ve buna göre yol haritanızı belirleyeceksiniz ama geçmiş yıl size çok yardımcı olamıyor neye göre bütçe hazırlığı yapacaksınız?
Genelde kurumsal olmayan şirketler kervan yolda dizilir düşüncesi ile yola çıkar. Yıl bittiğinde cebinde kalana bakar sonra bir toplantı yapar, başlangıçta suratlar asık olur, sonrasında bir tebessüm ve sona doğru birbirini gaza getiren bir çalışan topluluğunun yemeği ve temenniler ile yıl kapatılır.

2021 yılı özellikle şirket bütçeleri için biraz daha zor geçecek gibi görünse de unutmayın çözüm elinizin altında!
Nasıl mı?
*2020 stok devirlerinizin maddi değerini öğrenin.
*2020 yılı stok devir hızınızı öğrenin.
*2020 yılı işlem hacminizi öğrenin.
*2020 yılı üretim kapasitenizi öğrenin.
*2020 yılı gider detaylarınızı öğrenin.
*2020 yılı gelir detaylarınızı öğrenin.
*2020 yılı tahmin edilemeyen gider detaylarınızı öğrenin.
Bunlar şimdilik ana kalemler. Satış ekibinizi karşınıza alın 2021 satış hedeflerini gerçekçi liste olarak isteyin ve onlara 2021 hayallerinizi aktarın. Hedeflerinizi gerçekleştirebileceğinizi ve bir ekip olduğunuzu hissettirmeyi unutmayın.
Şimdi cebinizde 2021 satış hedefiniz var olduğuna göre gerçek kapasitelerinizi rakamlarla ortaya koyarak üretim ve planlama bölümü ile masaya oturma vaktiniz geldi diye düşünüyorum.
2020 KPI ile üretim tarafı ile el sıkıştığınızı varsayalım.
Satın alma ekibi ile toplandınız ve 2021 yılı tüm detayları kendilerine verdiniz tüm detaylar ve şartlar belirlendi. 365 gün hangi saatte ne gelecek ve hangi ödeme ne zaman yapılacak gibi şartlar belirlendiğine göre var olan ekibi masada toplama zamanı geldi diye düşünüyorum.
*Planlama
*Satış
*Finans
*Muhasebe
*Satın alma
*Üretim
*Depo ve Lojistik
*İnsan Değerleri
*Bakım Onarım
*Ar-ge
*SSH
*Kalite
Önce güzel bir açılış konuşması 2020 ‘de yaşananlar, yapılamayanlar, sorunlar, çözümler ve 2021 hedeflerinin açıklanması… Başarı için rekabet şart olduğuna göre önce amaç birliği sonra bölümlerin biriniz olmazsa diğerinizin yaptıklarının bir önemi yok aktarımı yani bireysel başarı, başarı değildir kavram aktarımı. En önemli kısmına geliyorum 2021 yılı içerisinde bunları yapacağız, bu kadar kazanacağız ve size düşen pay %… şu tarihte alacaksınız garantisi ile ekip ruhunu oturttuğunuz zaman değmeyin o bütçenin keyfine.
Tabi ki öngörü ve piyasa şartları sizi hedefinizden uzaklaştırabilir lakin unutmamanız gerek bir şey var; Açık denizlerde yelkene yön veren rüzgâr değildir.
İyi bir yönetici iseniz 2021 bütçenizi zaten çoktan yapmış şartlara göre A-B-C hatta Z planınızı çoktan yapmışsınızdır.
Linkte eski bir yazım var lütfen inceleyiniz https://recepkoca.com.tr/basari/.
Toparlayalım kapasitenizi bilmeden, stoklarınıza hakim olmadan 2021 yılını kazanç ile kapatmanız maalesef mümkün değil. En önemli konu kar ve zarar edip etmediğinizi bilmediğiniz için sürekli içinizde bir acaba şüphesi ile yaşar gidersiniz. Size en önemli tavsiyem kurum kültürünüze uygun gerçekten bu işi yapabilecek yöneticiler ile yolunuza devam etmenizdir, aksi taktirde her getirdiğiniz yönetici günü kurtaracak bir maaş daha nasıl alabilirim hesabı yapacak, iç düzeni bozacak ve sonunda bir fazlasını bulduğunda gemiyi ilk terk eden olacaktır.
Son olarak ben olsaydım;
2021 yılı tüm çalışanlarımıza hedeflerimizden bahsederdim, onlara değerli olduklarını hissettirirdim, maaşlarına zam yapardım ve yıl sonu kazançtan paylarına düşecek rakamları görmelerini sağlardım. Sonra şirketimde 5S uygulaması yapar belirlediğim yol haritamla gemimin en önünde dik duruşumu sergileyerek yola koyulurdum.
Belirlediğiniz bütçenin ve kurguladığınız senaryonun başarıya ulaşması dileğiyle…

Sağlıklı günlerde sevgiyle kalın.

Recep Koca

6 Yorumlar

  • Cem çok teşekkür ederim Kardeşim.

 1. Sayın Recep Koca… Harika bir yazı kaleme almışsınız. Sadece 2021 için değil, her yeni döneme girildiğinde genel hatları ile uygulanması gereken bir yol haritası çizmişsiniz. Tebrik ediyorum…

  • Murat bey çok teşekkür ederim.

 2. Öncelikle tebrik ederim güzel bir yazı olmuş her zaman oldugu gibi.
  Kaleme aldığınız notlar bir işletmenin emin adımlar la ilerlemesi kârını ve zararını planlayabilmesi ve bunları hayata gecirebilmesi için önemli unsurlardandır.
  Ülkemizde bu saydiklarinizi kaç firma yapıyor bu tartışılır.
  Başarıyla ulaşmak için işini hakkıyla yapanlarla yola çıkmalıyız aksi taktirde yolda kalırız.

  • Selçuk Kardeşim sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir