Skip to content
CORONA VİRÜSÜNÜN DÜNYAYA ETKİSİ

CORONA VİRÜSÜNÜN DÜNYAYA ETKİSİ

Erkan Düzgün Vietnam’ dan Yorumluyor

Corona virüsü hızla yayılmaya devam ediyor. TET (ay yeni yılı) tatiliyle başlayan Corona virüs neredeyse tüm dünyaya yayılmış durumda. Hergün büyüyerek ilerleyen bu virüs tüm dünya ülkelerinin silkelenip kendilerine yeniden bakmasına neden oldu. Aslında çok iyi diye tabir ettiğimiz bir çok ülkenin bu denli büyük krizlerle mücadele edemediklerini net bir şekilde gördük.

Corona virüsü bize paranın, malın, mülkün hiçbir değerini olmadığını gösterdi. Parayla güç gösterisi yapan birçok ülkeye büyük bir ders verdi. Her yıl bütçelerinin büyük bir bölümünü sağlık sistemine aktaran ülkelerin bu işi tam anlamıyla yapamadıklarını Corona Virüsü  bize net bir şekilde gösterdi.

Her fırsatta güç gösterisi yapan devlet liderlerinin aslında birçok durumu es geçtiğini ve gerçek sorunlara odaklanamadıkların gördük. Bu denli büyük bir salgında halkını kucaklayan, bilime değer veren, basın özgürlüğüne saygı duyan ülkeler bir şekilde halkın güvenini kazanmayı başardı.

Bilimi ikinci plana atıp kişisel egoları ile kendilerini ön plana çıkarmaya çalışan liderler maalesef büyük felaketlere yelken açtılar. Korona virüs çıktığı anda önlemlerinizi alın diyen bilim insanlarına “bize birşey olmaz” diyen liderler bugün kara kara bu salgından nasıl kurtulacaklarını düşünüyorlar.

Savaştan çıkalı henüz elli yılı geçmemiş olan Vietnam en zor şartlarda bu salgınla mücadele ederek salgının ülkede yayılmasını engelledi. Vietnam hükümeti, salgın çıktığı anda bütün giriş çıkışları kontrol altına alarak ve günlük olarak çeşitli medya platformlarından halkı bilgilendirerek toplumun güvenini kazanmayı başardı.

Peki bu kadar teknolojik gelişmeye rağmen, imkanlara rağmen diğer ülkeler neden bunu başaramadı diye sormadan da olmuyor. Her fırsatta her zaman en iyi olduğunu söyleyen Amerika’nın durumu ortada. COVİD-19 vakası hergün artarak devam ediyor.

Vietnam’ı her fırsatta küçümseyen Amerika’nın bugün çıkıpta Vietnam’dan maske desteği istemesi, Covid hastaları için  Ventilatör üretilmesi amacıyla Vietnamdan destek istemesi hatta bu üretimlerin neredeyse tümünü Vietnam’a kaydırması bize Amerika’nın gerçek yüzünü bir kez daha göstermiş oldu. Çıkarları doğrultusunda nasıl şekil değiştirdiğini gördük.

Vietnam, bu salgında gösterdiği büyük başarıyla tüm dünya ülkelerinin dikkatini çekmiş durumda. Avrupa ülkelerine yaptığı maske bağışı ve ürettiği test kitlerini etrafındaki ülkelere dağıtarak salgınla mücadele ediyor.

Öte yandan geliştirdikleri robotlar ile hasta ile temasa geçmeden COVID-19 hastalarının yemeklerini, eşyalarını ve diğer ihtiyaçlarını da bu robotlar ile gerçeleştiriyorlar. Bu robotları ileriki dönemlerde sosyal hayatta kullanılması için çalışmalar başlatan Vietnam, geleceğin ticaret merkezi gibi görünüyor.

Tüm bu olaylar yaşanırken Çin, ülkesindeki Amerika’ya ait maske üreticisi olan şirketleri kamulaştırma kararı aldı. Buradaki amaç maskelerin Amerika’ya gitmesine engel olmak. Burada liderlerin baskıcı tavırları ve kişisel egoları doğrultusunda halklarına verdikleri değeri daha iyi anlayabiliyoruz.

Corona virüs salgını ile tüm dünyada çok büyük değişimler olacağını söylemek mümkün. Şirketler on binlerce lira kira verip şehirlerin en merkezi yerlerinde ofis olmadan da işlerinin bir şekilde yürüdüğünü görmüş oldular.

Teknolojinin hayatımızda çok büyük yer kaplayacağını da söyleyebiliriz. Toplantılar için harcadığımız onca zamanın, hava alanlarında geçirdiğimiz boş zamanların ötesinde online toplantılar düzenleyerek de işlerimizi halledebileceğimizi gördük.

Corona virüsü tüm dünyaya sağlık sektörünün ve lojistik sektörünün ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu gösterdi. Umarım bundan sonraki süreçte tüm ülkeler bu özellikle bu iki sektör için daha olumlu yeniliklere imza atarlar.

Corona virüs ile  ülkelerin gerçek güçlerinin parayla ve silahlarla olmadığını, teknolojiyle, bilimle olduğunu açık ve net bir şekilde gördük. Daha mutlu daha sağlıklı bir gelecek ümidiyle ….

ERKAN DÜZGÜN

2 Yorumlar

  1. Açik ve net bir yazi, kalemine sağlik.


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir