Skip to content
DİKKAT KARGO ÇIKABİLİR

DİKKAT KARGO ÇIKABİLİR

Gündemi yakından takip etmek için Bloomberg HT benim başucu kitabım gibidir, her fırsatta dönüp seyredemediğim programlara detaylı bakamaya çalışırım.

Mayıs ayı içerisinde iş dünyası yöneticileriyle Covıd-19 ‘un hayatımıza yansımaları konuşuluyordu, konuk dijital perakende sektör yöneticisi olunca benim ilgim bir kat daha artmış oldu.

Bu aralar hayatımıza dijital perakendecilik diye bir kavram dahil oldu, ya da başka deyişle bu kavramın farkına varmaya başladık, dijital perakende sektöründen üst düzey bir yönetici mayıs ayında 5 kat fazla müşteriye hitap ettiklerini ballandırarak anlatırken kendisine ve sektöre hayranlığım arttı.

Düşünsenize; 5 kat fazla müşteri demek bir o kadar iş gücü ve ülke ekonomisine katkı demektir, bu süreçte var olan stoklarını mı erittiler yoksa acil müdahaleler yaparak yeni üretim mi yaptılar bu detayı bizler bilemiyoruz ama her şartta ekonomiye katkısı küçümsenemeyecek seviyede diye düşünüyorum.

Corona sürecini doğru yönettik ve zaten hazırlığımız vardı, bundan sonra alışkanlıklara göre çalışmalarımızı yapacağız müşteri portföyünü nasıl koruyabiliriz çalışmaları ile süreçleri analiz edeceğiz dedikten sonra, cadde mağazalarımızı açtık AVM yönetimleri ile kira konusunda henüz anlaşma yapamadığımız için AVM ler konusunda beklemekteyiz, biz müşteriye ulaşacak bir yol nasılsa buluruz bundan sonrasını AVM yönetimleri düşünsün diyerek bir nevi aba altından sopa göstermeyi de ihmal etmeyen Yönetici 2021 yılını bu günden planladık duruşunu sergilemekteydi.

Ağustos ayı içerisinde bulunduğumuzu, AVM’lerin açıldığını eskisi kadar olmasa da bir şekilde günü kurtardıklarını terazinin bir kefesine koyup, eylül sonu ekim başı gibi ikinci dalganın geleceğini ve daha büyük ev hapislerinin biz insanları beklediğini bugünden öngörmüş olursak acilen kargo sektörüne yatırım yapmamız gerçeği ile yüz yüze kalıyoruz.

İnsanlık var olduğundan bu yana ihtiyaçlar doğrultusunda taşımacılık hep var olmuş, hayat devam ettiği sürece de lojistik sektörü hayatımızda olmaya devam edecektir, ismi ve yapılış şekli değişmiş olsa da fırsatı gören yatırımcılara ilham kaynağı olan bu sistemin bu günlere gelişerek gelmesindeki en önemli etken insanoğlunun hep daha iyiyi aramak ya da para hırsı olduğunu söyleyebiliriz.

İhtiyaçlarımızı zamanında belirlemez zaman yönetimimizi doğru kurgulamazsak ve sistemi parayı veren her zaman haklıdır mantığı üzerine kurgularsak mevcut kargo firmaları ile, müşteriye elde tutmak ya da diğer bir değişle müşteriyi memnun etmekte bir hayli zor olacaktır.

Global dünya gelişen teknoloji ile birlikte artık avuçlarımızın içine girmeyi başarmışken, çeşitli değişimlere ev sahipliği yapmış olan bu sektörün önündeki en büyük engel hâlâ ışınlanmanın bulunmamış olmasıdır diye düşünüyorum.

Işınlanma bulunana kadar sektör içindeki oyuncuların yetersizliğini hepimiz biliyor ve yaşadıklarımızla deneyimliyoruz, bu bağlamda AVM ve Cadde mağazaları yetersiz kalır ya da süreci yönetemezler ise kargo sektörünün sonu şimdiden gelmiş demektir.

Ben dâhil hepimiz kargo şirketlerinden şikâyetçiyiz, peki bu şikâyetlerimiz için çözüm önerimiz var mı?

Peşinen belirteyim benim var…

Çözüm önerisi geliştiren bazı şirketler kendi dağıtım ağlarını bu süreçte kurmayı başardılar, bana göre temiz iş, kazan, kazan metodu işlediği sürece sorunda olmaz.

Kargo şirketleri kadar giderlerinin olmadığı, taşınan ürünlerin taşıyıcıları yormadığı bu dağıtım metoduna şimdilik kargo şirketleri seslerini çıkartmıyorlar neden?

Kargo şirketleri kambur olarak gördükleri bu gönderilerden kurtulduklarına seviniyorlar, kısa bir zaman sonra E irsaliye süreçleri ile devlet bazı detayların farkına varacak ve süreçlere daha fazla hâkim oldukça işini doğru yapmayanlar için çember daralacaktır.

Şirketlerin büyük cezalara hatta kapatılma risklerine hazır olmaları gerektiğinin altını çizmek istiyorum, çünkü burada vergi konusunda devletin bir kaybı söz konusu.

Birçok kişi süreçlerin çözüm noktası sandığı yeni kargo şirketleri kurulsun düşüncesini öneri olarak sunuyor, oysa kök nedene inilmedikçe standartlar oluşturulmadıkça, onlarca kargo şirketi kurmuş olsanız da bu yapılanma ve anlayış ile şikayetler artarak devam edecektir.

Bu standartlardan bahsedecek olursak, kim, neyi, nereye, nasıl taşımalı ile işe başlamak gerekiyor.

Bilindiği üzere yıllardır kamyoncusundan tutunda otobüs firmalarına kadar kim varsa legal yâda illegal taşımacılık yapıyor ve kimsenin kimseye soru sormadığı gönderilerin kayıt altına alınamadığı bu sistemde, sadece bayramlarda Gaziantep’ten otobüs ile gelen baklavaların devletimize vergi konusunda verdiği zararı tahmin edemezsiniz.

Uyuşturucudan tutunda kargo kolisinde bomba hatta para türü emtiaları taşıtanlara basında mutlaka denk gelmişsinizdir, tam da bu bağlamda hadi soruyu değiştirelim kimler Kargo şirketi kurmak ister?

Para kazanmak isteyenler, bu işi dışarıdan karlı bir yatırım olarak görenler, Türkiye yapısını bilmediği için bu pastadan pay almak isteyen dış yatırımlar, büyük zincir marketleri, e ticaret şirketleri vs. vs.

Ne kadar paranız olsa kargo şirketi kurardınız?

Bana ya da Sevgili Halit KAYA, Gürkan KAVRAZLI gibi dostlarıma sorsanız taşıyamayacak kadar paramız olsa asla böyle bir işe girmezdik.

Diyelim ki siz gözünüzü karartınız illa bu açığı kapatacağım ve bu sektöre yön vereceğim diye yola çıkmaya karar verdiniz diyelim.

Önce kaç lira yatırım yapmayı planlıyorsunuz?

Şubeler acentemi olacak?

Kaç personel istihdam etmeyi düşünüyorsunuz?

Bu soruların cevaplarını bir kenara yazın ve bizi davet edin biz sektörümüzün gelişmesi ve devletimizin vergi kaybını önlemek adına sizlere süreç yönetiminde destek vermeye hazır olduğumuzu beyan ediyoruz.

Son olarak özellikle tersine lojistik süreçleri ele alınmalı, öncelikle tüketiciyi koruduğu gibi üreticiyi de korumak adına kanunî boyutta düzenleme yapılması şart, sonrası vicdani eğitim ve standartların belirlenmesi.

Sorunlar önce masaya yatırılır ve bir, bir çözülürse devlet kayıt dışı vergisini alıp daha çok halkına yatırım yapar ve standartları olan bir sektör her daim ülke ekonomisine katkı sağlar.

Ülke ekonomisinin kazandığı sabahlara uyanmak dileğiyle sağlıklı günlerde sevgiyle kalın.

6 Yorumlar

 1. Recep Bey harika yazı. Kargo sektörü çözülmez sorunları ile e ticarete darbe vuruyor. Bir çok firma dediğiniz gibi kendi dağıtım ağlarını kuruyor. Bence kargo ve dağıtım da farklı çözümlerin temelleri atılıyor.

  • Ömer hocam Çok teşekkür ediyorum değerli katkılarınız için

 2. Çok değerli tespitler👍

  • Sedat bey Çok teşekkür ediyorum değerli katkılarınız için

 3. TÜRKİYEDE YAŞAYAN İNSANLAR COVİT SÜRECİNDE EVDEN İNTERNET ÜZERİNDEN ALIŞ VERİŞİ ÖĞRENDİ. BEĞENMEĞİNİ GERİ GÖNDERİP BAŞKA ÜRÜNLE DEĞİŞTİRME TEKNİĞİNİDE ÖĞRENDİ. FAKAT GETÇEKTEN BÜYÜK KARGO ŞİRKETLERİ BU SÜREÇSE SINFTA KALDILAR. PTT KARGO İSKENDERUNDA ÜRÜNLERİ BİR AY BEKLETTİ KARGOTU KENDİMİZ GİDİP ALDIK.
  KARGO ŞİRKETLERİİ KENDİLERİNİ LİMAN HİZMETİ VEREN FİRMALAR GİBİ HAZIRLAMALI BİR GEMİ NE KADAR ERKEN BOŞALIRSA BİR SONRAKİ GEMİ LİMANA DAHA ERKEN YANAŞIR. BU MANTIKLA HARİKET EDİLMELİ.

  • Çok teşekkür ediyorum değerli katkılarınız için


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir