Skip to content
EVDEN DIŞARIYA NEDEN ÇIKMALIYIM?

EVDEN DIŞARIYA NEDEN ÇIKMALIYIM?

Konumuzun dini boyutu olan, günah ve toplum kültür yapısındaki ayıp durumuna hiç değinmiyorum.

Bazı ülkelerde hırsızlık yapana verilen cezanın yaptırımı o uzvun kesilmesi ile sonuçlanırken, farklı yasakları işleyip yakalananların sonu ise daha vahim olmuştur.

Ülkemiz sınırları içerisinde yaşanan birçok benzer olay meydana gelmiş ve yasağa uymayanların bazıları para cezasına çarptırılırken bazıları ise kanun hükmünde hapis cezasına maruz kalmışlardır.

Peki biz insanoğlunu her şeye rağmen yasak olan şeylere iten nedir?

Sigara, uyuşturucu, alkol, gibi maddeler yasak olmasaydı, insanoğlunun merak merkezini bu maddeler cezbedebilirler miydi?

Kurallar çiğnenmek için vardır düsturu ile hareket eden insanlar adrenalin seviyeleri en üst düzeye çıktığında yasak olanı başarmanın hazına vardığı için mi kuralları delmeye devam ederler, yoksa bizi bu yola iten içimizdeki şeytani duygular mıdır?

Korona ilk duyulduğunda aksiyon almış olsaydık gerçekten önemli şeylere imza atmış olacak ve zararı en azıyla bertaraf etmiş olacaktık, salgın hastalıklar bundan öncede olduğu gibi bundan sonrada olmaya devam edecektir, önemli olan biz neye ne kadar hazırlıklıyız?

Neden dışarı çıkmalısın bunun cevabını sadece sen biliyorsun.

-Çalıştığım iş yeri henüz yasal izin süresini başlatmadı.

-Sağlık kuruluşu mensubuyum, insan sağlığı için görevimin başında olmalıyım.

-Ekmek gibi, İnsanların temel ihtiyaçlarını üreten, satan işletme sahibiyim.

-Lojistik hizmetleri sağlayan bir şirkette çalışmaktayım.

-Devlet bekasının korunması için önemli görevleri icra ediyorum.

Bu şıklardan herhangi birisi kapsamındaysan zaten yapabileceğin pek fazla bir şey olmasa gerek, bu kapsamların dışındaysan gerektiği kadar önlem alıp gerektiği ölçüde işlerini halledip evine dönmeli ve acilen dezenfektasyonunu sağlayıp sığınağında güncel kalmaya devam etmelisin, dediğim gibi yasakları kendin belirleyerek kendini, sevdiklerini ve toplum bireylerini koruyabilirsin.

Bugüne kadar hep evde kal diye çağrıda bulunduk, hatta sokağa çıkan 65 yaş üstü vatandaşlarımıza ceza kestik, baktık olmuyor 20 yaş altı gençler içinde sokağı yasakladık.

Tabi çalışması gerekenler için ilk etapta alınan bir önlem olmasa da şimdilerde servisler, dolmuşlar, yemekhaneler için birçok standartlar getirdi.

Hadi gelin birde konuyu tersten ele alalım.

Şartlar dâhilinde evde kalan tüm yurttaşlarımızın maaşlarından kesinti olmayacak ve asla işlerini kaybetme endişesi taşımayacaklar deseydik sizce dışarıya kim çıkardı?

Belirtilen şartlarda evde kalan tüm yurttaşlarımızın evde kalması durumunda tüm temel ihtiyaçları devletimiz tarafından karşılanacaktır diye beyanda bulunsaydık sokağa çıkan olur muydu?

Ağır hastalığı olmayan tüm hastalarımızı aile hekimlerimiz evlerinde ziyaret edecek ve ilaç ihtiyaçları mahallelerindeki eczaneler tarafından evlere getirilecek deseydik, başı ağrıyan hastanelere gider miydi?

Fahiş fiyatla satın aldığınız ürünleri fişleri ile sisteme yükleyin, fırsatçılık yapan her işletme için ağır yaptırımlar uygulanacak deseydik zincir marketler bu işe cesaret edebilir miydi?

Onlarca maske üretimi yapan firmalarımızdan birkaçına, bundan sonra devlete maske üreteceksin, tüm üretimini devlet satın aldı deseydik fahiş fiyata maske satmaya kim esaret edebilirdi?

Banka çalışma saatlerini uzatıp randevu ile işlem yapmış olsaydık banka önlerine insanlar yığılır mıydı?

Noterler için çalışma saatleri dışı işlemleri devreye almış olsaydık alım satım ticaretinde aksama meydana gelir miydi?

Sonuç olarak yasaklar bugüne kadar insanların iştahını kabartmış ve hep cazibe merkezi haline gelmiştir, unutmayın insanlar ulaşabildiklerinin değil ulaşamadıklarının peşinde koşarlar.

İnsanların ölümden daha çok belirsizlikten korktuğunu bir kere daha yaşayarak gözlemlemiş olduk, bazen soruları tersten sormak gerekiyor neden dışarı ÇIKMALISINIZ, deprem oluyor evinizden çıkın diye anons edildiğinde insanlar evlerine girmek için kavga ederken salgın var dışarı çıkmayın denildiğinde ise dışarı çıkmak için türlü bahaneler üretiyorlar.

İğneyi kendimize çuvaldızı başkalarına batıralım, ben neden evden çıkmalıyım?

Bilindiği üzere ben saha adamıyım ekibim sahadayken ben evde yatamam, dolayısı ile son dakikaya kadar sahada mesai arkadaşlarımla birlikte üretmeye ve üretilenleri sevk etmeye devam edeceğim.

Evde kalın lakin güncel ve Sağlıkla kalın.

Recep KOCA @lojistikbirhayattir

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir