Skip to content
Gerçekten Eşit Miyiz?

Gerçekten Eşit Miyiz?

Belki de bu soru insanoğlu var olduğundan bu yana hep zihinlerde ilk sıralarda yerini aldı.
Peki neden ?
Güç, egemenlik, ego gibi çıkarlar uğruna günümüze kadar süregelmiş bu süreçte
”GERÇEKTEN EŞİT OLMAYI İSTİYOR MUYUZ”
*Ne ne kadar eşitiz ?
*Erkeğin yapabildiği her işi kadın yapabilir mi/yapmalı mı ?
*Kadınların olduğu her karede erkek olmalı mı ?
*Soy neden Yaratan tarafından erkek egemenliğine bırakılmış ?
Alt alta yazmaya başladığımızda zihinleri meşgul eden onlarca sorudan sadece bir kaçı bunlar.
İlk sorudan başlayalım müsaade ederseniz, Gerçekten eşit olmayı ne kadar istiyoruz? Ya da eşitlik deyince aklımıza ilk olarak ne geliyor ?
Kadına, yaratılış fıtratına göre daha narin ve anaç bir rol biçilmiş, şimdilerde sokaklarda çok rast gelemezseniz de kadın erkeğin tam sağında yer alır neden biliyor musunuz? Sağ taraf hep iç taraftır korunaklı limandır.
Kadın Erkek eşittir cümlesi hep beni ürkütmüştür, bu kadınların erkeklerden aşağıda olduğu görüşünü savunduğum anlamına gelmemeli, insanlar lanse ederken hep eşim derler oysa fabrikasyon yapılmayan hiçbir şeyin eşi olmaz, olamaz, elde yapılan bir çift ayakkabının bile teki öteki tekinden farklıyken yani eşi yokken bir insanın eşi nasıl olabilir.
Bu konuda bir tespit yapmak istiyorum müsaadenizle,
Kadınlarımıza  soruyorum, Bir toplu taşıma aracına kocanız ile bindiniz araçta bir kişilik oturacak yer var sizce o boş koltuğa kim oturur? 😜
Başka sorum yok…
Diğer sorularla vaktinizi almak istemiyorum sizi vicdanınızda ki soruları alt alta yazıp içsel cevabınızı vermeye davet ediyorum.
Yıl 2015 olmuş gün geçmiyor ki bir kadın şiddet görmesin bir başkası tarafından öldürülmesin, medeniyetten söz etmeye bile haya etmemiz gerekirken, kadın erkek eşit diyor bu konuda yaygara yapıyoruz, varsın eşit olmasın ne değişir?
1857 ABD 1921 Türkiye, Tarihçesi bu, içsel anlamı, neden yapıldığı gibi konularda tarihe bakabilirsiniz.
Şiddet, taciz, hunharca ölümlerden bir şey eksilmediği Bir Dünya kadınlar günün yenisini daha kutlamaya hazırlıklar yapılıyor, Oysa 129 Emekçi kadını anmak için başlayan etkinlik, Artık yerini halaylara kutlamalara bırakmış.
Bir canlının diğerinden üstün olmadığını kavradığımız, mini etek giyinen bir bayanın aranmadığı gerçeğini kabullendiğimiz özgürlüklerin başkalarının hakkını Gasp etmek olmadığını algıladığımız nice güzel günlere…
Sevgiyle Kalın…

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir