Skip to content
Lise Son Sınıf Öğrencilerine

Lise Son Sınıf Öğrencilerine

Üniversite Tercih Öncesi
Merak Edilen Sorular

Son zamanlarda adından sıkça bahsettiren lojistik hayatımızın neresinde?

Gerçekten lojistik bölümü okuyan öğrenciler işsizlik çekmeyecekler mi?

Lojistik bölümünü tercih eden öğrenciler lojistiğin hangi bölümünü tercih etmeli?

Lojistik bölümünü seçen öğrenciler Ön lisans, Lisans, Yüksek lisans, Doktora nereye kadar okumalı?

Lojistik bölümü okuyan öğrenciler akademisyen olabilirler mi?

Lojistik mezunları için iş imkanları nelerdir?

Lojistiği tercih ettim Türkiye’ de nerede okullar var?  

Lojistik Hayatımızın Neresinde, Soruların cevabı benim penceremden merak edenler için aşağıda.

Lojistik aslında insanlık var olduğundan bu yana hayatımızın baş köşesinde oldu, sadece insanlar yaptıkları işin adının  lojistik olduğunu bilmiyorlardı, Covıd-19 ile birlikte insanlar önce pandemi ile evlerine kapandı sonra hastalıktan daha tehlikeli olan tüketim duygusunun hayatımızdaki yerini fark etti.

İnsanlar para harcamadan yaşayamazlardı; Oysa yaşamak için sadece nefes almak, su içmek ve ölmeyecek kadar yemek yemenin yeterli olduğunu düşünüyorlardı.

Bu süreçte e-ticaret siteleri hiç olmadığı kadar ve planlamadıkları satışı yapınca tedarik zinciri gündeme geldi.

Hayatımızın tam ortasında olan bu mesleği bir ağaç olarak düşünecek olursak olaylara lojistik diye bakmak yerine tedarik zinciri yönetimi demek daha doğru olacaktır.

Dünyanın en iyi depocuları annelerdir.

Dünyanın en iyi lojistikçileri annelerdir.

Dünyanın en iyi satın almacıları annelerdir.

Dünyada bilindiğinin aksine ilk 5S anneler tarafından yapılmıştır. 

Dünyanın en iyi planlama yöneticileri annelerdir.

Dünyanın en iyi idarecileri annelerdir.

Bu yüzden bu güzide mesleği yaparken hep anneleri örnek aldım, yükümüzü taşırken hamile anneler kadar hassas olmamız gerektiğini örneklerle belirtim.

Hayatın her evresinde kendisini yetiştiremeyenler mutlaka işsiz kalacaklardır, ne iş yaparsanız yapın, yaptığınız işi layıkıyla yapın ki iç sesinizin altında ezilip kaybolmayın derim.

Bölüm tercihi yapmadan önce hangi bölümün sizin için uygun olduğunu araştırın, SWOT analizi çıkartın böylece bir ömür mutlu olduğunuz işi yaparken kendinizi geliştirmek için yeni fırsatları kovalamış olursunuz.

Okuduğunuz bölüm için kendinizi nerede görüyorsunuz sorusunun cevabını bulduğunuzda ne kadar okuyacağınız sorusuna cevap vermiş olacaksınız, tek eksik kalan yan okumak istiyorsunuz maddi olanaksızlıklar peşinizi bırakmıyorsa, ön lisansı tamamlayıp kendinize para kazanacağınız bir iş bulun sonrasında okul ve işi bir arada götürüp hedeflerinizin önündeki engelleri bir, bir aşmanız daha kolay olacaktır.

Özellikle önümüzdeki 10 yıl içerisinde sektör dışından bölüm dersi veren öğretmenlerin yerini lojistik mezunları alacaktır diye düşünüyorum, bu konuda Devletimizin üst düzey yöneticilerine çok iş düşüyor, sadece istemekle olmaz bizlerde bu konuda aktif olmalıyız ve kararlı adımlar atmalıyız.

Dediğim gibi iş imkanları oldukça fazla en önemli konu siz kendinizi nerede görüyorsunuz, ya da diğer bir deyişle kendinizi nereye yakıştırıyorsunuz?

Yaptığınız işin ciddiyetini bilmenizi isterim şoför deyip geçtiğiniz kişi ilacı 2 dakika sonra teslim ederse en sevdiğiniz kişi hayatını kaybedebilir.

Lojistik Okulları İçin Detaylar Linkte

Lojistiğin ülkemizde gelişmesi planlanarak kurulan LODER derneğimizin resmi sitesine http://www.loder.org.tr/tr/ ulaşabilir, aklınıza takılan soruları konunun uzmanlarına sorabilirsiniz.

En başında belirttiğim üzere zamanın tek tanığı resim kareleri, siz siz olun hayatınızın her karesini arşivleyin, notlar alın, kendinizi geliştirmek adına araştırma yapın dününüz ile bugününüz eşit olmamalı. 

 

Slayt izlenildi, yazı okundu içinizde bir parça merak uyandıysa, doğru yolda olduğumu düşünüyorum, her zaman söylediğim üzere ben öğretirken öğreniyorum, öğrenmenin sonu yok.

Mesleğe dair aklına takılan soru ya da sorular olursa çekinmeden yaz, elimden geldiği kadar destek olmaya söz veriyorum.

Dilersen pdf olarak talep et yollayayım, sizden tek ricam paylaş ki daha çok kişiye faydamız dokunsun.

İnternet üzerinde sıkça rast geleceğiniz harika bir hikaye ile konuya virgül koyalım, yazanın kaleminin ucu hep açık olsun.

Bir çocuğun ayakkabısı denize düşer, kaybolur, Sahilde kumların üzerine şöyle yazar;

“Bu deniz hırsızdır!”

Biraz ötede bir balıkçı ağına yakalanmış çok miktarda balığı kıyıya çeker ve kumlara şöyle yazar;

“Bu deniz cömerttir.”

Bir genç denizde boğulur.. Acılı, ağıt yakan annesi kumlara şöyle yazar;

“Bu deniz katildir!”

İhtiyar bir balıkçı koca bir inci barındıran istiridye çıkarır denizden ve kumlara şöyle yazar;

“Bu denizin gönlü çok zengindir.”

Bir dalga gelir sahilde yazılı tüm yazıları siler.

Deniz sükunet ve huşu içinde seslenir; “Eğer deniz olmak istiyorsan, başkalarının söylediklerine çok da önem vermeyeceksin…

Sağlıklı Günlerde Lojistikle Kalın… 

3 Yorumlar


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir