Skip to content
LOJİSTİK SEVDALILARI

LOJİSTİK SEVDALILARI

Uzun yıllardır Depo ve Lojistik yöneticisi olarak görev almaktayım, tedarik zincirinin karmaşık gibi görünen yapısının aslında çok zor olmadığını insanların sadece em pati yapmaları gerektiğini fırsat buldukça her mecrada dile getirmeye çalışıyorum.

İçinde bulunduğumuz bu yapının halkalarını oluşturan insanların yani sektör içindeki emekçilerin büyük bir bölümünün kendilerini değersiz hissettiklerini ve (mecburen) bu mesleği yaptıklarını ifade etmeleri beni her zaman derinden üzmüştür, peki insanlar neden bizleri Depocu, Kamyoncu, gibi ifadelerle küçümserler?

Oysa bizler insanların yüklerini (dertlerini, sevinçlerini, kederlerini) taşıyoruz, Şöyle bir düşünün hepimiz hayatımızda son dakikaya bıraktığımız bir şey geciktiği için suçu başkalarında aramadık mı?

‘’Asla unutmayın Acele iş yoktur, zamanında yapılmayan iş vardır’’

Gelelim sektörler içindeki Lojistik yapısının neden öğrenim ve gelir seviyesinin bu denli düşük olduğuna, patronlar CNC operatörü ararlar ve bu işi meslek sayarlar ve maaş skalası her zaman farklıdır, lakin o CNC den çıkan işi yükleyen Forklifti kullanan personel onlara göre sıradan bir kişidir, ehliyetli ya da ehliyetsiz kim olsa o ürünü araca yükleyebilir.

İş bir hayli ağır ve meşakkatlidir, zaman mefhumu olmadığı için parayı veren müşteri her daim haklıdır diyen yöneticiler yüzünden ne yemek nede istirahat saatiniz olur, ürün birçok nedenden dolayı gecikebilir lakin depoya gelen ürün anında üretime ya da sevkiyata çıkılması istenilir, neden mi? Kaybedilecek zaman kalmamış ve zincirin en zayıf halkası sektörün bu tarafıdır da ondan.

Sizce Makam şoförü ile kamyon şoförü arasında ne fark vardır? Farklar o kadar çok ki saymakla bitmez ikisi de fabrikaya gider birisini zamanı gelmeden içeri bile almazlar, diğerini baş köşede kahve ile ağırlarlar, kız istemeye giden her iki şoförün babasının evladını anlatımı için empati yapmanızı rica ederim, Son olarak bir yıl boyunca kotalar tutsun müşteri menün olsun diye satışın boş kalan günlerini telafi etmek için gece gündüz sevkiyat yaparken biz bir aileyiz aynı gemideyiz diyen yönetim ve satış ekibi siz yeni yıla sayım yaparak girerken, onlar en lüks mekanlarda kutlama yaparak en güzel maaşı alırlar, oysa tüm yıl koyulan kuralları onlar işlerini doğru yapmadığı için esnetmişsinizdir.

Yıllardır sektör gelişsin sektör içindeki oyuncular kıymetlensin ve Dünya üzerinde Lojistik deyince akıllara Türkiye gelsin diye imkanlar dahilinde bir şeyler yapmaya gayret gösteririm, Tam bu bağlamda…

Sevgili Tolgay Özdemir ‘in daveti üzerine Konya Lojistik zirvesine katılmıştık bana göre bu buluşma bir şeylerin başlangıç noktası olmalıydı, 26.11.2017 tarihinde kurmuş olduğumuz Lojistik Hasbihal gurubumuzda saatlerce sohbet ettiğimiz dostlarımızla ilk kez bir araya geliyor ve o samimiyetin boş yere olmadığını adeta ispatlarcasına heyecanlarımıza ortak oluyorduk, öğrencilerimizin gözlerindeki ışıltılı bu mesleği isteyerek ve severek seçtiklerinin göstergesiydi ve biz onlar için geleceğimiz için bir şeyler yapmalıydık, İşte tam bu noktada öğrenciler için daha fazlasını neden yapmayalım fikri gündeme geldi.

Tuncay Aydın, Gürkan Kavrazlı, Halit Kaya, Ersin Çayır ve tabi ki Ben Mahşerin 5 atlısı ismini verdiğimiz ana çatı gurubunu kurup öğrencilere hizmet edip sektöre bir nebze faydamız olsun diye karar verdik.

Dostların daveti üzerine İstanbul’da ilk Lojistik Sevdalıları buluşmamızı gerçekleştirip yol haritamızı belirledikten sonra bu günleri hayal edip öğrenci kardeşlerimizi, sektör öncüleri dostlarımız ve Akademisyen hocalarımızla buluşturup güç birliği hedefi ile yola koyulmaya karar verdik.

Yola çıkarken hedefimiz öğrencileri oyuna dahil etmekti lakin bu işte bir eksiklik vardı, siz sevgili öğrenciler ile bizim aramızda bir köprü olacak sizi anlayacak, bizimle aynı havayı teneffüs edecek taşın altına elini koyup görev alabilecek genç dinamik görevden kaçmayacak yürekli bir insana ihtiyacımız vardı, Konya zirvesinde Mehmet TANYAŞ hocanın Söyledikleri aklıma geldi, bu çocuk var ya dedi buna söz versen’ de vermesen ‘de istediğini almadan gitmez…

TANYAŞ hocanın bahsettiği bu çocuk sizce Kim olabilirdi?

Oklar Tolgay Özdemir kardeşimizi gösteriyordu, genç yaşına rağmen olgun, işi sahiplenen verilen görevi tamamlamadan gelmeyen kişiliği ile Onu’ da 5+1 olarak hayatımıza yani oyunun içine ilave ettik…

Sevdamız belli, çıktığımız yol meşakkatli bir yol bunu iyi biliyoruz, yarınlarımızın teminatı siz gençler ile Lojistik hak ettiği yere gelecek bundan hiç şüphemiz yok bize düşen tek şey size ışık tutmak onun için sizleri topladık hedefimiz yarınlarımıza ışık tutacak siz gençlerin bu mesleği severek yapacağı, okulda öğreneceğiniz bilgilerle saha bilgilerini harmanlandığınız yarınlara emin adımlarla yürüyeceğiniz bir yolda sizlerle olmak.

Örnek aldığımız insanlar Anneler, Hamile anneler kadar yükümüze düşkün, hamarat Anneler kadar işimize titiziz.

Biz kim miyiz?

Lojistik Sevdalılarıyız…

Bu işe gönlümüzü verdik, sevdiklerimize ayıracağımız zamanlardan ödün verdik, neden mi?

U’ mutlu yarınlara uyanabilmek için.

Hakkımızda:

Sektörde mevcut bulunan eksiklikleri, açıkları, hataları ve ihtiyaçları görmüş, bunların çözümü ve tedariki için var olan kuruluşların etkisiz kalmalarından yola çıkarak, sektöre bir nefes, canlılık, enerji ve sinerji katmak için yıllarını bu sektöre vermiş, sektörde çalışanlar ile empati kuran,  bu sektöre sevdalanmış, aynı amaç ve hedef uğruna destek olmayı göze almış, birkaç yoldaşın hali hazırda sarf ettikleri çabaları su üstüne çıkartarak sevdalarını herkes ile paylaşmak amacıyla yola çıkmış “Lojistik Sevdalıları” yız biz.

Misyonumuz;

Sektörün ihtiyaçlarını, eksiklerini, hatalarını ilgili kurum ve makamlar ile paylaşmak

Kalifiye personellere kendilerine uygun niteliklerde iş bulmalarında yardımcı olmak.

Sektörün ihtiyaç duyduğu kalifiye personel desteğini sağlayabilmek,

Lojistik bölüm ve/ya bölümlerinde okuyan gençlerimize staj uygulama yerleri bulmalarında yaşadıkları soruna çözüm getirmek.

Bu sektör bölümlerinde okumakta olan gençlerimize sektörün geniş yelpazesini tanıtabilmek.

Okul sonrası süreçlerinde;

  • CV hazırlama, mülakat, doğru nitelikte iş ilanı arama, mülakat sonrası takip, kariyer planlama vb. konularda destek olabilmek,
  • Yukarda saydığımız hususlarda gençlerimizin okumakta olduğu okullarında davetli konuşmacı olarak katılım sağlamak.
  • Vizyonumuz:
  • Paylaşımlarımız, yaptıklarımız ve desteklerimiz ile sesimizi duyurmak suretiyle hem bu sektörde mavi yaka ve/ya beyaz yakalar olarak çalışmakta olan, hem bu sektörün bölüm ve/ya bölümlerinde okumakta olan gençlerimizin ve hem de sektörde akademisyen kimliği ile eğitime destekçi eğitmenlerimizin de katımları ile üye sayımızı artırmak,
  • Belli periyodlarda farklı şehirlerde “bir konu bir konuk” başlığı altında sektörden davetlilerin katılacağı, sektörün ele alınacağı, sorunların dile getirilerek paylaşımlarda bulunulacak toplantılar gerçekleştirmek,

İlerleyen günlerde gençlerimizin bilinçlenip sektöre verdikleri desteklerle bir STK haline dönüşüp 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizin dünyada Lojistik ile anılmasına katkı sağlamak.

Unutmayalım Lojistik durursa üretim durur, hayat durur, Türkiye UYUR…

Bundan sonrasını onlar düşünsün.

Sevgiyle Kalın

Lojistik hasbihal’in kurulmasına bu mesleğe sevdalı insanların bir araya gelmesine vesile olan Sevgili Oruç Kaya ve isim babalığı yapan sevgili Cem Bulu ‘ ya sonsuz teşekkürler…

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir