Skip to content
Lojistik Yönetiminde Bilgi ve Sistem Teknolojileri

Lojistik Yönetiminde Bilgi ve Sistem Teknolojileri

Dijitalleşmenin, yeni gelişen teknolojilerin sektörlerle entegreleri sanırım çağın en önemli buluşu diyebiliriz. Bu buluş içinde lojistik sektörü ile bütünleşmesi klasik yöntemleri geride bırakarak özellikle emek ve doğal kaynakları önemli ölçüde ikinci plana sürükleyip işletmelerin en önemli varlık kaynakları haline geldiğini görmekteyiz.

Doğru bilgi akışı içerisinde planlama lojistik yönetimi açısından ve organizasyon tedarik zinciri içerisinde müşteri memnuniyeti ve maksimum verimlilik sağlanmasında önemli ölçüt diyebiliriz.

Peki, teknolojinin ilerlemesi otomasyon programları lojistik yönetimi açısından ne gibi faydaları ve değer kayıpları olabilir?

Teknolojinin sınırlı olduğu dönemlerde işletmelerin manuel olarak ya da çok az donanım ile yaptıkları işler, evrak fazlalığı arşivcilik ve organizasyonda operasyon iş yükü ön plandaydı. Fazla personelde cabası diyebiliriz.

Hatırlayalım bir yıl önceki, günü belli fatura bulma hikâyelerimizi.

Şu anda ise fatura numarası ile istediğimiz faturaya ulaşmamız. Ayrıca lojistik alt yapısı (elektronik tedarik, elektronik lojistiği) güçlü olmayan firmalar pazarlama süreçlerinde ciddi aksaklıkla olabilmektedir.

Günümüze gelecek olursak lojistik yönetiminde bilgi teknoloji kullanımlarımız sonucu stok kontrol sistemlerini, depo yönetim sistemleri, taşıma sistemleri, taşıma emri oluşturma ve aktarmayı, sipariş işlemeyi, malzemelerin günlük, aylık, yıllık hareketlerine erişimi ve geleceğe yönelik atılacak tahmini planlama ve istatistiksel gibi daha pek çok sayamadığım avantajı bilgi teknolojilerinin desteği ile oldu diyebiliriz.

Kısacası lojistik sektörü ile bilgi teknolojileri ayrılmaz birer ikili diyebiliriz. Bunu söylemede ki temel amaç içinde birçok nedenle beraber lojistiği kamyoncu modelinden sıyırarak gerçek tanımına getirmede ve aslında bizleri birer hesap bilimi içinde olduğumuzu anlatmada etkili olmuş faktörlerden en önemlisidir diyebilirim.

Atakan Bayram

Sevgi ve saygılarımla…

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir