Skip to content
Modern Depo Yönetimi

Modern Depo Yönetimi

Elbette Depo kimsenin tekelinde değil her görüşe saygı duyuyorum, lakin neredeyse benim ve birkaç dostum dışında kimsenin umursamadığı depolar ne oldu da bu kadar kıymetlendi sorusunu sorarak yazıma başlamak istiyorum. Hoş bana sorarsanız depo süreçleri için henüz yolun başındayız ve kıymetlenmiş bir şey yok sadece kopyala yapıştır ile ‘’MIŞ’’ gibi yapılıyor.

Düne kadar işletme sahipleri depolarının yerini bilmedikleri gibi, depo yönetiminde çalışan personellere de hamal gözüyle bakarlardı.

Özellikle fabrikalarda, depocular akşama kadar ne iş yapıyorlar söyleyin depocular yapsın kavramı son bulmuş değil.

Hemen örneklendirmek istiyorum fabrikada acil bir şey alınacak olduğunda nedense herkesin çok işi olur, fabrika müdürüne olay yansır ve fabrika müdürü gidecek kimse olmadığı için depoculardan birisi gitsin talimatı verir.

Diğer bir örnek rica ile fabrikaya bir personel alınacaktır üst yönetim ricacıyı kıramaz ve personel işe alınır İK yöneticisi yönetime sorar nerede işe başlatacağız personel vasıfsız, Yönetim düşünmeden cevaplar yollayın depoya orada çalışsın.

Bir örnekte sipariş tarafından vermek istiyorum, fabrikalarda planlama bölümü, satın alma bölümü olmasına rağmen bazı önemsiz gibi görünen sarf malzeme ve yardımcı malzemelerin stokları her zaman depo tarafından sipariş verilerek takip edilmesi istenilir, neden depo bu malzemeleri sipariş ediyor bu ay kaç adet eldiven, bant, streç, koli ve yardımcı malzeme kullanılacağını depo yöneticisi nereden bilecek soruma verilen net cevap onlar stokların içerisinde onlar bilmeyecekte ben mi bileceğimden öte gitmez.

Ben yıllardır Depo Ne Değildir sorusunu her bulduğum fırsatta sormaya devam ediyorum, Depo hakkında yorum yapmadan önce depo ne değildir bu kavramını yönetimden, güvenlik görevlisine kadar öğretmemiz şart. Yoksa KPI ile yönetilmeyen şirketler günü kurtarıp büyüdüklerini sanmaya devam ederler, oysa büyümek ve şişmanlamak şirketler için aynı şeyi ifade etmez.

Çok verdiğim bir örneği tekrarlamak isterim 82 milyona satılan bir Bugatti marka aracın deposunda yakıt olmaz ise o araba ne işe yarar, şimdi algıyı genişleterek nitelikli personel tarafına değinelim aynı aracın deposuna benzin yerine mazot koyan bir personelin işletmenize ne kadar zarar vereceğini düşünebiliyor musunuz?

Şunu asla unutmayın stoklarınızdaki ürünler cebinizdeki paradan daha önemlidir, cebinizdeki para sadece sizin sorumluluğunuzdadır ve hesabı kendinizden başkasına vermek zorunda olmazsınız, oysa stoklarınızdaki mamul, yarı mamul, hammadde için Devlet kurumları dahil olmak üzere birçok yere hesap vermek zorunda kalabilirsiniz.

Depolar dünden bugüne dünyada değişim göstermeye devam ededursun peki ülkemizde şirket yönetimlerinin depo algısındaki değişim hızı dünya ile aynı orantıda mı sorusuna ben yazımın başında görüş beyan etmiştim.

Depolar kurgulanırken bakmamız gereken çok fazla detay vardır, her detayı en ince ayrıntısına kadar inceleyip planlarınızı 10 yıllık periyodlar halinde yaparsanız başarı tesadüften çıkmış olur. Depolar yaşayan organizmalardır umursamayıp değişim zamanı gelmiş rafınızı değiştirmemenizin sonucu ölüm olabileceği gibi bir streç makinesi işletmenize tahmininizden çok daha fazla zaman ve para kazandırabilir.

Bizler yıllarca depolarda manuel stok kartları ile binlerce kalem ürünü o günün şartlarında yönetmeyi başardık bu başarıdaki en önemli unsur bizim sahada aktif olmamız ve sürekli kendimizi geliştirmek için öğrenme azmimizdi. Finans ve muhasebe dersleri gibi gözüken lakin bir depo yöneticisinin bilmesinde yarar gördüğüm varlık hesaplarına sizce ülkemizde kaç tane depo yöneticisi hakimdir.

  • 150 İLK MADDE ve MALZEME
  • 151 YARI MAMULLER- ÜRETİM
  • 152 MAMULLER
  • 153 TİCARÎ MALLAR
  • 157 DİĞER STOKLAR
  • 158 STOK DEĞER DÜŞÜKLÜĞÜ KARŞILIĞI (-)
  • 159 VERİLEN SİPARİŞ AVANSLARI

Depo yöneticisinin bu hesapları bilmesi ne işimize yarayacak dediğinizi duyar gibiyim, ülkemde maliyenin sorulması gereken soruları zamanında ve yerinde sormadığından dolayı hiçbir işinize yaramayacak demekten öte cevabım olamaz, oysa o sorular işletmelere sorulmuş olsaydı işte o zaman SSH stoklarını, üretim ve ürün stoklarınızı ayırmak zorunda kalırdınız. Detaylı öğrenim için mali müşavirinize danışmanızda yarar var.

Depo hakkında yazacak veya söyleyecek çok şey var, depolar için bizim görüşümüz 25 yıldır değişmedi değişmeyecekte, depolar bir işletmenin kalbidir buna göre kurgunuzu yaparsanız işletmeniz kazanır dolayısı ile kazanan tarafta olursunuz.

Depolar son zamanlarda herkesin gündeminde, pandemi ile kartlar yeniden dağıtıldı, sıfır stok ile üretim yapma modelinin dâhisi Japonlar bile bugün evleri başta olmak üzere buldukları her şeyi stokluyorlar.

Yeni trend modern depo yönetimi kavramı.

Yapay zekalarla, robotlarla yönetilen neredeyse insansız sevkiyat hazırlayan depo örnekleri ülkemizde ve dünyada elbette var lakin insan gücünün çok ve ucuz olduğu bir dünyada bu depoların sayıları her zaman sınırlı sayıda kalacaktır. Devir manuel stok kartları ile yönetilme devrini çoktan geçti, yapay zekâ ve robotlara harcayacağınız paranız yoksa sizin için en ucuz ve geçerli yol depolarınızda modern depo yönetimini benimseyerek hayata geçirmenizdir.

Nedir bu modern depo yönetimi sorusunun cevabı için siz davet edin biz icabet edelim ve kahve eşliğinde detaylı aktarım yapalım.

Sevgiyle kalın…

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir