Skip to content
Mutlumusunuz

Mutlumusunuz

Reklamlarda olduğu gibi Mersin Mut’u sormuyoruz Tuik tarafından yöneltilen sorunun cevabı olan mutluluğu soruyoruz.

Sahi size göre mutluluk parametresi nedir?

*Para

*Sağlık

*Başarı

*İş

*Eş

*Huzur

Televizyon karşısında geçen vaktinizden birkaç dakikanızı ayırıp tüm aile bireyleri ile yarınlarınız için, sizi mutlu edecek ya da sizi nelerin mutsuz edeceği parametrelerini oluşturmayı hiç düşündünüz mü?

Hadi gelin Para, Sağlık, Başarı, İş, Eş, Huzur başlıklarını kendimize göre sıralayalım, ilk sıraya hangisini koyardınız?

Tüm aile bireylerine bu anketi yönlendirdiğinizde sonuç ne çıkacak merak ediyorsanız lütfen deneyiniz, anket sonucunda ufak sapmalarla sıralamanın değiştiğini göreceksiniz, buda bize beklentilerin kişilere göre farklılık göstereceğinin kanıtı.

Hayatın bana öğrettiği en önemli şey beklentin ne kadar ulaşılabilirse o kadar çabuk mutlu oluyorsun, zaten Tuik bunu yaptığı anketle kanıtlamış okur seviyesi düştükçe mutluluk oranı artmış.

Son zamanlarda Covıd-19 harici neredeyse haber yok, her kriz fırsat olduğuna göre hadi gelin önümüzdeki 48 saati değerlendirmek üzere SWOT analizleri yapalım.

SWOT neydi?  Güçlü ve zayıf yanlarımızı karşılaştırıp fırsat ve tehditlere hazırlıklı olmak.

Strengths –Güçlü yanlarınız

Weaknesses- Zayıf yanlarınız

Opportunities- Fırsatlar

Threats- Tehtitler

Analiz neydi? Bir konuyu en ince ayrıntısına kadar incelemek.

Analiz yapmakta tıpkı kitap okumak gibi başlarda insana zor gelebilir, sonra kitabın sayfalarını okudukça nasıl kitap sessizce sizi içine çekip derinliklere götürürse insan kendisi için analiz yaptığında aynı duyguları yaşar.

Analitik düşünme en çok iş ilanlarında karşımıza çıkmış olsa da analitik düşünen insanlar sorunlar karşısında daha çabuk çözüme ulaşırlar ve analitik yanımızı geliştirmemizin en etkili yolu analiz yapmaktan geçer.

SWOT analizi mevcut durum tespiti ile başlayıp kişinin kendisini daha iyi tanımasına, olası tehditlerin önceden tespit edilmesine tüm faktörlerin gözden geçirilip fırsatları en iyi şekilde değerlendirilmesine yaradığına göre biz bu analizi sadece işletmelerde değil günlük yaşantımızda neden kullanmayalım?

Ne Demiş Hz. Mevlana

Siz neyi görmek istiyorsunuz? Bırakın birileri yalanları ile mutlu olmak istiyorlarsa yalanları ile mutlu olduklarını sansınlar, siz kendi gerçekleriniz ile yüzleşin.

Sevgiye Sağlıklı Kalın

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir