Skip to content
Navlun

Navlun

Biz, hizmet satın alan depo ve lojistik müdürlerinin en önemli sorunlarından bir tanesi de navlun ücretleridir.

Öncelikle navlun ücreti nedir bilmeyenler için biraz detaylandıralım.

Navlun kavramı, Türk Dil Kurumu sözlüğünde; “bir yerden başka yere ulaştırılmak için gemiye alınan eşyanın bütünü”, “taşıyıcı tarafından, gemisinde taşınacak yük için istenen ücret’’ olarak tanımlanmaktadır. Görüldüğü üzere navlun kelimesi aslında deniz taşımacılığından lojistik sektörüne geçmiş bir kavramdır. Sonuç olarak nakliye komisyoncusuna ya da kamyoncuya taşıdığı yük için önceden yapılan anlaşmanın karşılığı yükü teslim ettikten sonraki ödenen bedel. Aynı zamanda navlun ücreti taşımadan önce ödenebileceği gibi, teslimat sırasında yani varış limanında da ödenebilmektedir.

Biz hangi sorunları neden yaşıyoruz işleyişi kısaca aktarmak istiyorum.

Spot piyasa veya ihale usulü anlaşma yapılır. Spot piyasada rakamlar genelde işe göre ve anlık olarak belirlenir. Sonrasında yapılacak olan iş komisyoncuya bildirilir, komisyoncu yükün gideceği yer ve yükün durumuna göre kamyon veya tırı ayarlar. Son olarak fiyat pazarlığı yapıp üzerine komisyonunu ekledikten sonra size fiyat bildirir.  Teklif edilen fiyatı onaylamanız durumunda kamyoncuya bizim tabirimizle “mektup” yani yükle ilgili özel maddelerin yazılı olduğu “matbu evrakı” verir ve aracı size yönlendirir. Araç gelir ve taşınacak yükün yüklemesi tamamlanır, sonra belirlenen sürede yük boşaltılır ve teslim evrakı alınır. Eğer yükün taşınması peşin anlaşma ile yapılmışsa, taşıyan yeni iş bulmak için yoluna gider.  Fakat yükün taşınması, yükün indirildiği yerde parasını alacak biçiminde ayarlandıysa fatura kesilir ve paranın ödenmesi talep edilir. Öte yandan taşıma işlemi ihale usulü ayarlandıysa o zaman fiyat konuşmaya gerek kalmadan, anlaşma gereği komisyoncu size aracı yönlendirir.

Her halükârda ay sonu veya her hafta sonu taşınan yükün karşılığında muhasebeye nakliye faturaları ulaşır işin içine finans gireceği için bu faturaların tarafınızdan onaylanması istenir.Haftalık kesilen faturalarda bu işlem biraz daha kolay olabiliyorken; aylık fatura kontrolünde işlem bir hayli zor olabilmektedir. Çünkü kesilen tüm faturalar ile kesilen irsaliyeleri eşlemeniz yani mutabakat sağlamanız gerekmektedir.

Sizden sonra fatura sırasıyla muhasebeye ve finans bölümüne gider. Ve son olarak birden çok cari birden çok hesap numarası arasında ödeme gerçekleştirilir. Bu döngü neredeyse her şirkette aylarca böyle devam eder ve üst yönetimin aklından hep acaba soruları geçer.

Bu işin kısa ve kolay yolu neden yok diye düşünüp araştırma yaparken yolum https://nakliyefinans.com/ ile kesişti güzel bir sistem kurgulamışlar. Mutabakat yapmak için onlarca fatura eşleştirmeye uğraşmadığımız gibi hem kapıda kamyoncuya para ödemeyi kaldırmışlar hem de tek cari tek muhatap ile sistemi anlaşılabilir hale getirmişler.

Sistemi düşünüp kurgulayanları takdir ile tebrik ediyorum. Sistem doğru işletilirse çok büyük fayda sağlayacaktır.

Her zaman sorunları değil bazen de doğru işleri yazalım ki Sezar’ın hakkı Sezar’ın olsun.

Lütfen siz de inceleyin endişe ve kafanıza takılan soruları belirtin hatta işin muhatabına soru yöneltin aklınıza yatarsa da çalışın derim. Çünkü sistem Hz. Mevlâna misali ne olursan ol ortak noktada buluşabiliriz diyebileceğimiz bir felsefeyle oluşturulmuş.

Sevgiyle kalın

Recep Koca

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir