Skip to content
SIFIR KUŞAĞI GELİYOR

SIFIR KUŞAĞI GELİYOR

X, Y, Z kuşaklarından her biri kendine has özellikleri ile zamanlarını yaşadılar.

Her bir kuşak kendisinden sonraki kuşakları “bizim zamanımızda…

Şöyleydi”, “erken doğduk” gibi söylemlerini kullanmaktan çekinmedi, bu gibi yorumlamalar da kendi kuşağının doğrularını benimseyip ilerisine gidememekten kaynaklı.

Kuşak çatışması dediğimiz olay da buradan çıkıyor, yalnız aynı yaşayan coğrafyada herkes aynı yüzyılı yaşamadığı için yine de farklılıklar gösteriyor, yani İstanbul’da yaşayan Y kuşağı ile kırsaldaki Y kuşağı kişisi aynı özellikleri taşımıyor ama ilerleyen on yıllarda teknoloji çok daha fazla ilerleyeceği için aynı kuşak arasındaki fark şimdiki gibi olmayacak.

Efsane “Sıfır Kuşağı” geliyor ki yüzyılda çığır açması beklenilen kuşak o.

Bilgi çağını, bilgelik çağına dönüştüremezsek işimiz çok zor, çünkü Z kuşağından sonraki kuşak “Sıfır Kuşağı” olacak. Ahlaki, sosyal ve insani normların ön planda olacağı ve öğretildiği nesiller yetiştirilmeli.

Günümüzde teknolojik gelişmeler ile ekonomik ve sosyal hareketliliğin artması toplum azdırdı, boşanmalar ve suçlar arttı, bunlara ek olarak insanımızda stres arttı sonradan görme, özenti ve gösteriş popülasyonu arttı üretmek istemeyen bir nesil ortaya çıktı.

Bu durumla mücadele edecek, edebilecek bir eğitim modeline ihtiyaç var kendisinden istenmedikçe insan yardım etmek istemiyor, hatta kılını bile kıpırdatmak istemiyor insan kendine yardımsever olmadığı yardım etmediği gibi başkasına da yardım istemiyor.

Genlerle ilgili bir durum değil bu bu durumu, konuyu önemsemeli ve üzerine eğilmeliyiz, aksi durumda işimiz çok zor olacak ki bunun bedeli de ağır olur.

Dünya tek kültür mü olmalı?

Doğal olarak biz de bu tek kültürden mi olmalıyız?

Yoksa, kendi yerel kültürümüze sahip çıkarak onu korumalı mıyız?

Önce ebeveynlere (anne ve babalara) düşüyor en büyük görev sözle söylemle değil eylemle, hareketlerimizle görsel olarak örnek olmalı, evlatlarımızın nasıl birer insan olmasını istiyorsak önce biz “o” insan olmalıyız.

Sevgiyle ve sağlıkla kalın.

Gürkan KAVRAZLI

Lojistik Sektör Danışmanı, Bireysel Danışman, Yazar, Eğitmen

4 Yorumlar

  1. Sevgili Gürkan harika tespitlerle dolu bir yazı kaleme almışsın, ayrıca bizlere değer kattığın yazın için teşekkürler.

    • Ben paylaşımından ve desteğinden dolayı çok teşekkür ederim.

  2. Gürkan Bey yazınız için teşekkürler. Çok güzel analizlemişsiniz.

    • Ben teşekkür ederim. Beğendiğinize sevindim. Geleceğe yatırımı geç kalmadan yapmalıyız, aksi durumda sonucu hiç hoş olmayacak.
      Sevgilerimle.


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir