Skip to content
Stoklarınızdan Haberdarmısınız?

Stoklarınızdan Haberdarmısınız?

Yılın son ayının yaklaşmasıyla birlikte stokların ön plana çıktığı bir döneme girmiş bulunmaktayız, stok devir hızı, stok maliyetleri üretimin en can alıcı noktasında olmasına rağmen genelde yılın son aylarında ortaya çıkmakta, ben ısrarla depo içinde bir ürünü bulmak için #depo sorumlusunu arıyorsanız o personel ile yollarınızı ayırmanız lazım demeye devam edeceğim.

Yönetimin müsaade ettiği kişi ya da kişiler diledikleri zaman istedikleri ürünü sistem üzerinden bulmalı ve sayımını yapabilmeli, Bizlerde öylemi oluyor peki?

Elbette hayır, kalifiye olmayan personel ve sistemsizlik üzerine kurulmuş bir yapı ile ancak ahbap çavuş ilişkisi ile işlemleri yürütebiliyorsunuz, Kimsenin kimseye karışmadığı bir ortamda hata bulmak neredeyse imkansız çünkü soru sormayı unutuyoruz…

Elbette stokların tutmamasında birden çok neden olduğu gibi, suçlusu’ da sadece Depo sorumlusu olmamalı.

Peki neden stoklar bu kadar çok önemli?

Stoklar neden istenilen düzeyde olmaz?

Küçük bir örnek ile konuya ışık tutmak istiyorum; çok güzel bir salata yapmak istiyorsunuz buzdolabınızı açtınız bir kasa domatesiniz, bir poşet marulunuz, çok miktarda limonunuz, ve bolca yeşilliğiniz var ama size en çok lazım olan soğanınız yok, Peki şimdi ne yapacaksınız dolabınızda bir servet değerinde ürünleriniz var ama salata yapmak için size en çok lazım olan malzeme maalesef yok, oysa bir kasa domates yerine yeterince domates almış olsaydınız hem bütçeniz sarsılmayacaktı hem de  soğan almak için paranız kalacaktı…

İşte işletmelerde olaylar tıpkı bunun gibi cereyan ediyor size en çok lazım olan üründen bir tane bile yokken o an işinize yaramayan ürünlerden binlerce liralık alınmış ve yıllardır stok maliyeti olarak işletmenizin sırtında kambur olarak duruyor.

Üretiyorsunuz fakat #ürün ağacınız yok, stok devir hızınız belli değil, ürünü kaça mal ettiğinizi bilmiyorsunuz, sevkiyat için kaç lira harcayacağınız belli değil, Hal böyle olunca kaç liraya satacağınızı da bilmeniz mümkün olmayacaktır, böylece ya rakiplere göre pahalı kalıp işi alamayacaksınız ya da işi alıp zarar edeceksiniz.

Peki bu kadar önemli konu işletmelerde neden göz ardı ediliyor?

İşletmelerde personelin maaşları hesaplanırken şirkete kattığı değere bakmak lazım, oysa Depo işini dünden bugüne o kadar basite indirmişler ki Dayı, Amca, Kayınpeder den depocu olunabiliyor.

Depo benim tabirimle bir yatak odasıdır, misafirlerinizi evinizin neresinde görürseniz görün yadırgamazsınız lakin yatak odası istisnai.

Düzeltmeye yatak odanızdan başlamazsanız kapıyı çekip nasıl olsa buraya kimse girmiyor derseniz şirketinizin 3. Kuşaklara aktarılması neredeyse imkansız olur, Cevap verebilmek için soru sormak gerekiyor lütfen personelinizin soru sormasını talep edin unutmayın soru sormak hesap sormak ile eş değer değildir.

Son olarak biz bir aileyiz yalanı her şirkette vardır, lakin sene sonu sayımları gelince o düzeni bozanlar deponun yakınlarına bile uğramazlar eğer siz işletmenizde bir aileyseniz lütfen taşı tek kucaklayan tarafın depo olmasına müsaade etmeyin.

 

Saygılarımla.

 

 

 

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir