Skip to content
Birazda Biz mi Kıskansak?

Birazda Biz mi Kıskansak?

Dünden bu güne Elon Musk Paylaşımlarım

Ben her mecrada kendimle yüzleşmeye hazır olduğumu söylemişimdir, 9 Kasım 2019 tarihinde Linkedin üzerinden Elon Musk için yaptığım paylaşım https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6599341694292893696/

Biz yarını planlayamazken ABD’li roket ve uzay mekiği üreticisi SpaceX’in kurucusu ve Üst Yöneticisi Elon Musk, Mars’ta kalıcı bir koloni inşa etmek için bin Starship uzay gemisi ve 20 yıl gerektiği öngörüsünde bulundu.

Bu konular ile ilgiliyseniz internetten milyonlarca satır haber bulabilirsiniz, benim dikkatinizi çekmek istediğim iki nokta var Uzay kimsenin malı değilken ve dünya yeteri kadar büyükken hatta doğal kaynaklar hoyratça kullanılıyorken bu uzay sevdası ve serüveni ile Amerika neden bu kadar yakından ilgileniyor ?

Diyelim ki Elon Musk hayalini gerçekleştirdi adam bildiğiniz bir gezegenin sahibi mi olacak?

Her şey bir hayalle başlar diye boşa söylemiyorlar, biz neden ilerleyemedik sorusunun cevabı da burada saklı olsa, biz önce çocukların hayallerini öldürdük, geleceğe güvenle bakmak için çocuklarınıza hayal kurmayı öğretin.

Biz önce çocuklarımızın hayal dünyasına gem vurduk.

Lojistik İçin Yeni Bir Sayfa’ mı Açılıyor?

30 Mayıs 2020 saat 22:04 aradan 7 ay geçmiş ve paylaştığım yazı https://recepkoca.com.tr/uzay-lojistigi/

Tarih asla yalan söylemez.

Elon Musk bir kaç dakika sonra başarılı olursa, insanlık tarihinde çok farklı bir sayfa açılacak, bundan sonrası artık ışınlanma diyebiliriz.

Birinci denemesinde başarısız olan SPACE X, ikinci denemesinde başarılı olursa; Uzay lojistiğinin temeli 2023 yılında atılmış olacaktır. 

Daha önceki yazılarımda bilinmeyene yatırım yapmaktansa o parayı dünyamıza harcamış olsaydık dünyamız cennetten bir bahçe olacağından bahsetmiştim, gelin görün ki iş ticarete dönünce milyon dolarları uzaya gitmek için verecek insanlar daha şimdiden sıraya girmişken olaya bu pencereden bakınca gerçekten adamları kıskanmamak elde değil.

NASA bu organizasyonda başarılı olursa ciddi bir maliyet avantajı sağlayacağı için uzaya yatırım yapmak için sırada bekleyen firmalar mantar gibi türeyebilir.

Bilindiği üzere zamanın Sovyetler birliği uzay yatırımları için mihenk taşı olarak bilinse de dünya devi bir ülke yok oldu gitti, bu saatten sonra Elon Musk başarılı olursa uzaya koloni kurulur ve bir kaç yıla kalmaz Dünya uzay lojistiği şirketleri yerlerini alır ama biz hala e-ticaret lojistiğinde ülke içindeki teslimatları 20 günden 10 güne nasıl çekeriz diye konuşuruz.

Bizim uzaya harcayacak çok paramız olmadığını düşünüyorum, dünya hayalperest yatırımcı listesinde Türkiye’ deki patronlarımızın ismine rastlayan var mı bilmem ama ben rast gelmedim sonuç olarak biz uzaya gidene kadar, Lider olduğumuz konulara yoğunlaşırsak dünya bizi kıskanmaya devam edecektir.

Kim bilir belki bizden birisi çıkar uzay lojistiği isminin patentini alır ve uzay lojistiği denilince akla ilk olarak Türkiye gelir.

Sağlıklı günlerde Uzay lojistiği devreye alınana kadar lojistikle kalın. 

Uzay Lojistiği

Önce uzaya oradan istedikleri ülkeye istedikleri şeyi sevk edebilecekler.

31 Mayıs 2020 paylaşımım; LinkedIn bağlantılarıma duyurulur; Every ElonMusk tanıyan varsa lütfen kendisine 4PL Danışmanlık & Lojistik Hizmetleri olarak uzay projelerinde depolama hizmetlerine talip olduğumu/Zu söyleyebilir mi? Uzaya koloniler göndermeden olmazsa olmazımız depolarımızın dizayn, yazılım ve tüm aşamalarının projelerini tamamlamış bulunmaktayım/Z, Elon Musk ‘ Beyin tek yapması gereken bana ulaşması. NASA – National Aeronautics and Space Administration ve Sizlerinde Uzay projeleriniz varsa bana ulaşabilirsiniz, aksi durumda Dünya üzerindeki depolarınızda sorun yaşıyorsanız lütfen 4PL Danışmanlık & Lojistik Hizmetleri Türkiye yöneticilerimizden Tuncay AYDINGurkan KavrazliOsman Circi ‘ye ulaşmanız yeterli olacaktır, Ayrıntılar linkte. https://lnkd.in/eHsQDVT

Sevinelim mi, Üzülelim mi, bilemedim?

Dünya bir han, bizler ise yolcuyuz.

İnsanlık için yepyeni bir sayfa açıldı diyebiliriz, Spaca X ve NASA işbirliği ile dünya tarihinde ilk kez özel bir şirket Crew Dragon ismini verdikleri mekik ile 4 dakikada neredeyse 4/1 maliyetle, uzaya insanla gitmeyi başardı demek en doğrusu olacaktır.

Bundan sonra ne olacak?

Amerikanın uzun yıllardır uzay projelerine ciddi yatırımlar yaptığını biliyoruz, hatta bu konuda defalarca geride kalması ve başarısız olmasına rağmen bu sevdasından hiç vazgeçmeyen Amerika Başkanları neden uzay sevdalarından hiç vazgeçmediler?

Amerika bu hamle ile dünyanın tepesine yerleşerek ,bundan sonra siz düşünün hamlesini yaptı, Amerika için artık mesafeler ortadan kalktığına göre bir gece ansızın istedikleri ülkeye girebilirler.

Diğer bir deyimle artık dünya Amerikanın kontrolüne geçebilir, bu gücü nasıl kullanacaklarını ilerleyen zamanlarda göreceğiz, dilerim insanlık adına bu gücü doğru ve eşit kullanırlar.

Elon Musk Beni Bulsun

Uzay yatırımcısı Elon Musk Uzay Lojistik Direktörü Recep Koca

Elon Musk önce hayal etti sonra, hayallerini gerçekleştirmek için konusunda uzman kişilerle çalıştı, hayalinizi gerçekleştirmek için sizde çıktığınız yoldan asla vazgeçmeyin derim. Dün yapılan operasyon covıd-19 ‘u bile geride bıraktığına göre bir süre daha uzay gündemimizde olacaktır, bundan sonra sıkça duyacağınız uzay lojistiği için neler yapabiliriz?

Uzay lojistiği fikirlerimi şimdilik sizlerle paylaşmayı düşünmüyorum, Elon Musk ile yaptığımız toplantıdan sonra detayları sizlerle paylaşıyor olacağım, Elon Musk diğer konularda olduğu gibi uzay lojistiği için konunun uzmanı ile tanışmak istiyorsa ben kendisinden davet bekliyorum :))

Sağlıklı Günlerde Lojistikle Kalın.

2 Yorumlar

 1. Yaratıcı ve dikkat çeken bir başlık kalemine ve fikrine sağlık.

  Sadece bu fikirlerin ve sayfanin sahibi ben olsam Elon Musk’in aramasını beklemez ben kendisine ulaşırdım:))

  • Kayıhan bey öncelikle değerli yorumlarınız için teşekkür ediyorum beni onurlandırdınız,
   Bu meslek hayatımda fikirlerini bedava dağıtan ve koşan hep ben oldum ve bana kolay ulaşıldığından mıdır
   bilinmez sadece ihtiyaç halinde aranılan adam oldum, taktik değiştiriyorum, Bu işin en iyisi ile çalışmak istiyorsa Elon Musk
   beni arasın. Bakarsınız o zaman daha kıymetli oluruz.


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir