Skip to content
Uzay Lojistiğine Ramak Kala

Uzay Lojistiğine Ramak Kala

Tarihe Tanıklık Ediyoruz Geleceğin Lojistik Alanı Uzay Lojistiği

Videoyu oynat

Elon Musk bir kaç dakika sonra başarılı olursa, insanlık tarihinde çok farklı bir sayfa açılacak, bundan sonrası artık ışınlanma diyebiliriz.

Birinci denemesinde başarısız olan SPACE X, ikinci denemesinde başarılı olursa; Uzay lojistiğinin temeli 2023 yılında atılmış olacaktır. 

Daha önceki yazılarımda bilinmeyene yatırım yapmaktansa o parayı dünyamıza harcamış olsaydık dünyamız cennetten bir bahçe olacağından bahsetmiştim, gelin görün ki iş ticarete dönünce milyon dolarları uzaya gitmek için verecek insanlar daha şimdiden sıraya girmişken olaya bu pencereden bakınca gerçekten adamları kıskanmamak elde değil.

NASA bu organizasyonda başarılı olursa ciddi bir maliyet avantajı sağlayacağı için uzaya yatırım yapmak için sırada bekleyen firmalar mantar gibi türeyebilir.

Bilindiği üzere zamanın Sovyetler birliği uzay yatırımları için mihenk taşı olarak bilinse de dünya devi bir ülke yok oldu gitti, bu saatten sonra Elon Musk başarılı olursa uzaya koloni kurulur ve bir kaç yıla kalmaz Dünya uzay lojistiği şirketleri yerlerini alır ama biz hala e-ticaret lojistiğinde ülke içindeki teslimatları 20 günden 10 güne nasıl çekeriz diye konuşuruz.

Bizim uzaya harcayacak çok paramız olmadığını düşünüyorum, dünya hayalperest yatırımcı listesinde Türkiye’ deki patronlarımızın ismine rastlayan var mı bilmem ama ben rast gelmedim sonuç olarak biz uzaya gidene kadar, Lider olduğumuz konulara yoğunlaşırsak dünya bizi kıskanmaya devam edecektir.

Kim bilir belki bizden birisi çıkar uzay lojistiği isminin patentini alır ve uzay lojistiği denilince akla ilk olarak Türkiye gelir.

Sağlıklı günlerde Uzay lojistiği devreye alınana kadar lojistikle kalın. 

3 Yorumlar

  1. Eline sağlık Recep. çok ileriyi gören bir yazı olmuş. tarihler belirsiz tabii ki ama olacaklar için saptamaların ilginç

    • Çok teşekkür ediyorum, bu konuyla alakalı daha önceki yazılarımı toplayıp yeni bir paylaşım yapacağım.


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir